História Solivaru
Solivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka a patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold s budovou gápľa, četerne, huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka.
NOVÝ SOLIVAR MASARYK
Zvyšujúci dopyt po soli neustále nútil vedenie závodu zaoberať sa otázkou zvyšovania kapacity produkcie závodu. Po márnych pokusoch modernizácie starého solivaru (varne František a Ferdinand) nezvýšili kapacitu výroby a produkcia ostala na čísle cca 6000 ton soli ročne. Novodobá história solivarníctva na Slovensku začína výstavbou nového štátneho solivaru s názvom „Prezident Masaryk“. Výstavba fabriky trvala od roku 1921 do roku 1925 a závod bol spustený do prevádzky 7.marca 1925. Kapacita výroby bola stanovená na 12000 ton jedlej soli za rok v nepretržitej 24 hodinovej prevádzke.
Ďalšie rekonštrukcie, modernizácia, automatizácia a mnohé inovácie v závode viedli k rozšíreniu sortimentu vyrábaných produktov. Celkovým prínosom týchto opatrení bolo zvýšenie kapacity výroby na 24000 ton soli ročne, ktoré neskorším zvyšovaním intenzity ešte stúpli na 45000 ton.